Більшість сучасних котлів на сьогоднішній день оснащені циркуляційними насосами, що дозволяє рівномірно розподілити теплопередачу від теплоносія до приладів та радіаторів подолання опору системи опалення.
Давно прораховано, що використання нососного обладнання для різних систем опалення дозволяє швидше та рівномірніше прогріти приміщення та заощадити споживання палива. При виборі насоса для додаткової установки слід враховувати довжину труб та їх діаметр. Окрему увагу приділити балансу системи, в опалювальному приміщенні, щоб уникнути місць втрати тиску теплоносія слід передбачити регулювальну арматуру (крани, шибери, автоматичні клапани тощо).
Потужність насоса визначається показником витрати житкості теплоносія, і вказана в паспортних даних самого насоса, не рекомендуємо включати насос на повну потужність, щоб він не витрачав зайву електроенергію.
У системах опалення приватних будинків та автономному опаленні квартир використовуються насоси з занурювальним ротором, який повністю знаходиться в теплоносії. Такий тип насосного обладнання відрізняється низькою шумністю роботи і відсутністю необхідності ревізії т.к теплоносій служить мастильним матеріалом і охолодженням ротора.
Котлові насоси є малопотужними двигунами, в яких використовується один конденсатор як для пуску ротора, так і для подальшої його роботи. Потрібно використовувати конденсатор для роботи зі змінним неполярним струмом, який забезпечить необхідне обертання фаз. При заміні конденсатора рекомендується використовувати номінальне значення конденсатора за ємністю та робочою напругою.
Найпоширенішою несправністю будь-якого насоса з мокрим ротором це вироблення підшипників і втулок ротора, що призводить до певного шуму, скреготу та вібрації під час роботи. Подальша експлуатація несправного вузла призводить до розкручування гвинтів та витоку води з котла. Обертання ротора з вібрацією протирає склянку, яка відокремлює статор від теплоносія, внаслідок чого відбувається коротке замикання між витками обмотки і вихід з ладу насоса.
У котлових насосах можна замінити ротор на новий.
Підбір насоса для опалювального котла здійснюється за внутрішнім та зовнішнім розміром робочого колеса, по глибині його посадки, по відстані болтів для кріплення голови насоса до равлика котла.
Використання насосів підвищує ефективність системи загалом, довговічність їхньої роботи залежить від правильного розрахунку потужності, якості ботки самого насоса.